Јазик

СЛЕДЕТЕ:

сите категории

Торба за филтрирање

Почетна » Производи » Филтер за прав » Торба за филтрирање

Торба за филтрирање

  • https://www.sffiltech.com/img/polyester_filter_bag-11.jpg
  • https://www.sffiltech.com/upfile/2018/01/26/20180126132638_757.jpg
  • https://www.sffiltech.com/upfile/2018/01/26/20180126132647_222.jpg
  • https://www.sffiltech.com/upfile/2018/01/26/20180126132656_820.jpg
  • https://www.sffiltech.com/upfile/2018/01/26/20180126132704_406.jpg
  • https://www.sffiltech.com/upfile/2018/01/26/20180126132713_602.jpg

Полиестер торба за филтрирање

спецификација:
Контактирајте нè >>
  • Опис
  • апликација
  • Слика
  • Пребарување

Материјал
полиестер филтер торба се направени од 100% влакна полиестер, по игла прободен, песна во собата на топлина калдер за суровини полиестер филтер материјал, тогаш полиестер филтер чувствува може да се шијат во полиестер кеси за филтрирање.

Достапна Заврши: песна, календар, тестирање на топлина тефлонска мембрана, W / O, анти-статички третман.

предност:
Филтри за полиестерски торби Кршењето издолжување е помалку од 20% за ДД и 40% за ЦМД, ниско суво смалување, може да работи добро во 130 г C. материјалот е поевтин од другиот материјал, толку широко се користи во системот за многу вреќи.

  500гсм полиестерска игла со удари со боцкање + отвратителен од вода и масло  

изградба

Игла се чувствува

Состав на влакна

Полиестер

Скрипна композиција

Полиестер

Почувствувајте ја телесната тежина

500гр / м2 (± 5%)

Дебелина

1.8-1.9mm

Средна воздушна пропустливост

10-15 m3/m2/min@12.7mmH2O

Breaking Strength-MD (искриват)

900 N / 5cm

Кршење на јачината - CMD (weft

1300 Н / 5см      

Кршење на издолжување (N / 5см) -MD (искривување)

20%

Кршење на издолжување (N / 5cm) -CMD (weft

40%

Суво собирање MD (130 ℃ искриват

< 1.5%       

Сува намалување CMD (130 ℃ ткаенина

< 1.5%      

Работни температури

<130 степени Ц.

Препорачано максимално континуирано

130 степени Ц.   

Препорачана максимална пренапони

150 степени Ц.      

Заврши

Гарнитура поставена, песна, календирана W / O Отвратителна

1. Температура на работа 150 Deg c,
2. максималниот наплив е 150 deg c.
3. добра анти-киселина, добра анти-алкална, добра стабилност на хидролиза
4. Средна пропустливост на воздухот: 10-15 m3/m2/min@12.7mmH2O
5. Тоа е најевтиниот медиум за филтрирање во полето за филтрирање на филтерот за торби. Филтерот за полиестерски торби е најпопуларен во системот за торбички.   

Полиестер филтер торба широко се користи во рудникот, варовник, цемент, железо и челик индустрии, алумина испорака, електролитски алуминиум, обоени метали производство, преработка на дрво, преработка на храна и аптека индустрија.

 

Рудник - Совпаѓајќи собирач на прашина од вреќа за филтрирање

Кесичката за филтрирање од полиестер главно се користи во отстранувачот на прашина во фабриката за камења, отстранувачот на прашина од вреќата во фабриката за камења, отстранувачот на прашина од вибрирачкиот екран на рудникот, отстранувачот на прашина од системот за дробење на рудникот и отстранувачот на прашина на рудникот.

1. Фаќач за фабрика за камен


Отстранувачот на прашина од шизичанг има нов вид отстранувач на прашина со прво ниво на избор, кој ги комбинира предностите на отстранувачот на прашина со дувањето на комората и пулсот, целосно ги надминува недостатоците на слабиот интензитет на дувањето на комората и истовремено работење на пулсот дува и филтрира, и го проширува опсегот на примена на отстранувачот на прашина под торбата. Поради специфичноста на структурата на собирачот на прашина во каменоломот, ефикасноста за отстранување на прашина е значително подобрена и се продолжува работниот век на вреќата за филтрирање на опремата. Тоа е еден вид колектор за прашина од вреќи со одлични перформанси. Широко се користи во градежни материјали, цемент, металургија, рударски постројки и огноотпорна индустрија.

Отстранувачот на прашина во фабриката за камен има предности на едноставна структура, ниска инвестициска цена, едноставна и сигурна работа и ниски технички барања за управување и одржување. Отстранувачот на прашина од фабриката за камен има карактеристики на мала отпорност, висока ефикасност за отстранување прашина, голем волумен на воздух, стабилна изведба, мала површина на подот, едноставна структура, практична и ефтина. Откако правот што содржи гас ќе влезе од горниот влез на воздухот во бункерот за пепел, под дејство на дефлекторот на ветерот, протокот на воздух се движи во правец и брзината на проток се намалува. Дел од прашината од големи честички е одвоена и паѓа во бункерот за пепел поради дејството на силата на инерција.

Отстранувачот на прашина во фабриката за камен има предности на едноставна структура, ниска инвестициска цена, едноставна и сигурна работа и ниски технички барања за управување и одржување.

Поради специфичноста на структурата на собирачот на прашина во каменоломот, ефикасноста за отстранување на прашина е значително подобрена и се продолжува работниот век на филтер-торбата на опремата. Тоа е еден вид колектор за прашина од вреќи со одлични перформанси. Широко се користи во градежни материјали, цемент, металургија, рударски постројки и огноотпорна индустрија.

 

2. Колектор за прашина од типот на вреќа во каменолом

Филтерот за вреќички во погон за камен е еден вид собирач на прашина од вид оклоп со голем волумен на воздух, добар ефект на чистење на пепел, висока ефикасност за отстранување прашина, сигурна работа, практично одржување и мала површина на подот.
1. Колекторот за прав во каменолом се состои од горната кутија, средната кутија, бункерот за пепел, потпорот, склопот на вреќата за филтрирање, механизмот против дување и чистење, вентилот за празнење пепел, итн.
2. Систем за собирање и филтрирање на прашина: главно составен од вреќа за филтрирање, кафез со вреќички, склоп на цветни плочи, бункер од пепел и систем на тангенцијален влез на воздух.
3. Систем за чистење пепел и празнење пепел: вентилатор за висок притисок, ротирачка цевка за обратно дување, мотор за забавување.
4. Електронски систем за контрола: систем за автоматска контрола.

Филтерот за торба во камен е заоблена обвивка, која може да ја скрати должината на колекторот за прашина и да го олесни распоредот. Тој е опремен со бункер за пепел.
За телото, ја дизајнираме јачината со неповолна комбинација на оптоварување; користете плоча Q235A.
Спецификацијата на вреќата за филтрирање е серија φ 260. Горниот крај на вреќата за филтрирање прифаќа плочка за притискање на гумена подлога, која има добри перформанси на запечатување и удобно и брзо менување на торбата. Секоја вреќа за филтрирање е опремена со кафез со кеси од карбонски челик.
Контролорот усвојува две форми на автоматска и рачна размена.
Со цел да се обезбеди филтер за торба и работа, секој собирач на прашина е исто така опремен со дупка за откривање на истекување на вреќа со филтер.
Прашината што содржи гас влегува во горниот простор на комората за филтрирање во тангенцијална насока. Под центрифугална сила на големи честички и честички од кондензирана прашина, мали честички од бункер се расфрлани во просторот помеѓу вреќите на просторијата за филтри по alongидот на цилиндерот, кој е блокиран од вреќата. Прочистениот воздух се собира во просторијата за чистење преку водичот за торбите на таблата за цвеќе преку приклучокот за водич за торбите на wallидот на вреќата, и се вдишува со вентилаторот и се испушта во атмосферата.


Карактеристики на филтерот за вреќи во камен растение:
1. Дизајнот на образецот на проток на циклонот на школка може да има локална улога во циклонот и да го намали оптоварувањето на вреќата за филтрирање. Обликот на сводот на цилиндарот е униформен.
2. Вентилаторот за висок притисок со опрема се користи за враќање и чистење на пепелта, што не е ограничено од условите на изворот на воздухот во ситуацијата на употреба. Ранливите делови се малку, одржувањето е едноставно и сигурно, а недостатоците на чистењето на пулсниот пепел на компримиран воздух се надминуваат. Долгата вреќа за филтрирање може да се користи за долго дување на воздухот со големо растојание од анти-дување, што го користи целосно просторот и зафаќа мала површина.
3. Трапезоидната рамна торба се користи во филтерот за кеси од фабрика за камен, кој има голема амплитуда, и може да ја истреби акумулацијата на прашина само еднаш, што е погодно за подобрување на траењето на вреќата.
4. Филтерот за вреќички во постројката за камења автоматски го контролира чистењето на ротациониот заден дел од пепелта и автоматски го прилагодува циклусот за чистење на пепелта според концентрацијата на влезот. Во споредба со методот за контрола на времето, тој е разумен и сигурен.

 

3. Колектор за прав од мој вибрирачки екран

Отстранувач на прашина од вибрирачки екран, познат и како чакал филтер, е еден вид опрема за прочистување на прашина, главно користена при работа со вибрирачки екран, која се справува со загадувањето предизвикано од вибрирачки екран за време на вибрациите. Во моментов, вибрирачкиот отстранувач на прашина од екранот е широко користен во рударството, градежни материјали, жито, хемиска индустрија, леење, керамика и други индустрии и е релативно собирач на прашина од вреќи или опрема за собирање материјали.Принцип на работа на мојот собирач на прашина со вибрирачки екран:
Голема количина прашина се создава за време на работата на вибрирачкиот екран. Кога вибрирачкиот отстранувач на прашина од екранот започнува да работи, центрифугалниот вентилатор на отстранувачот на прашина формира област со негативен притисок на местото на прелевање прашина, а правот што содржи гас се вдишува во колекторот за прашина. Постојат неколку вреќи за филтрирање во колекторот за прашина. Кога прашината што содржи гас поминува низ вреќата на филтерот, прашината е блокирана и одделена, а прочистениот гас се испушта преку вентилаторот. Кога прашината на површината на вреќата на филтерот се зголемува и вредноста на отпорноста на секачот ја достигнува предодредената вредност, сензорот за притисок го испраќа сигналот на индикаторот до електричната контролна кутија. Системот за дување на пулсот контролиран од PLC автоматски ја прска вреќата на филтерот, а правот прицврстен на вреќата на филтерот се тресе, а запечатената цевка за празнење пепел директно стигнува до ременот. Тоа е, вреќата за филтрирање секогаш се чува во добри перформанси на филтрација и не се создава секундарна прашина. Според работата на вибрирачкиот екран и реалната состојба на локацијата, се изведува дизајнирање и инсталирање на уред за отстранување прашина, а проблемите како што се ремонт и промена на екранот на вибрирачкиот екран се целосно разгледани.


Главни карактеристики на колекторот за прашина од вибрирачки екран:
1. Инвестицијата во едно време е мала, и во споредба со другите собирачи на прашина, може да се работи 2 месеци и да се обноват трошоците за инвестирање.
2. Погоден е за отстранување прашина на вибрирачки систем на јаглен, синтер и руда.
3. Отстранувачот на прашина се контролира од PLC автоматски и е стабилен и сигурен.
4. Прашината што ја собира собирачот на прав се враќа директно во корпа за отпадоци или појас без секундарно загадување, заштедувајќи човечки и материјални ресурси и рециклирајќи суровини.
5. Потрошувачката на енергија е мала, а трошоците за работа и управување се ниски.
6. Според природата и температурата на материјалот, се избираат различни материјали од филтер-материјал за да се обезбеди ефект на отстранување на прашина и век на траење.
7. Собирачот на прашина нема зафаќање на земјиштето.
8. Ефикасноста на прочистување е висока, што ги исполнува барањата на индексот за заштита на животната средина и го решава проблемот со загадување на прашина на вибрирачкиот екран.

 

4. Собирач на прашина од системот за дробење рудници

Колекторот за прашина на системот за дробење рудник главно е составен од горните и долните кутии, бункер за пепел, уред за празнење пепел, уред за филтрирање, уред за вбризгување, индуциран вентилатор за влечење и други главни компоненти. Има предности на голема обработка на прашина, добар ефект на прочистување, сигурна работа, заштеда на простор за инсталација и едноставно дневно одржување. Се користи заедно со дробилката за чекан, дробилката за вилица и дробилката за удар.

Собирачот на прашина од системот за дробење рудници се користи во системот за дробење на рудникот за да се реши проблемот со прекумерна прашина и сериозно загадување во процесот на дробење, раздвојување и транспорт на руда со машина. Колекторот за прашина на дробилката е инсталиран со уред за собирање прашина во точката на прашина, а правот се вшмукува во кутијата за собирање прашина на дробилката преку негативен притисок за третман на прочистување, за да се оддели правот од чистиот воздух.

Колекторот за прашина на системот за дробење рудник користи центрифугален вентилатор за производство на површина со негативен притисок на капакот за запечатување на прашина и го вдишува правот во опремата за отстранување прашина. Филтерот за пулсна кеса е опремен со вреќа за крпа за отстранување прашина. Кога гасот од прашина поминува низ вреќата на филтерот, прашината е блокирана и одделена, а прочистениот гас се испушта преку вентилаторот. Прашината на површината на вреќата за филтрирање се инјектира од електромагнетниот пулсен вентил за да падне од вреќата на филтерот. Вбризгувањето на компримиран воздух автоматски се контролира со PLC без човечка контрола, што е една од неговите главни карактеристики. Филтерот за пулсна кеса не се користи само при дробење, туку се користи и при контрола на прашина на различни индустрии. Постигна добар ефект на отстранување прашина и ги достигна барањата за дизајн. Во моментов тоа е идеална опрема за отстранување прашина.

Главните карактеристики на собирачот на прашина на системот за дробење на рудникот се како што следува
1. Предностите на контра-дувачките и пулсовите дувачки собирачи на прашина во комората за собирање и одвојување се дека волуменот на воздухот за третман на единица волумен е голем, отпорноста на системот е мала, а ефикасноста на отстранување на прашина е голема;
2. Може директно да се справи со друга прашина со концентрација на прашина до 200 g / Nm3, а другата концентрација на емисии по третманот е пониска од 50mg / Nm3. Исто така, може да ги исполни построгите барања за емисија во согласност со посебните потреби на корисниците;
3. Се употребува за отстранување на прашина во системот за прав јаглен. Според својствата на прашкастиот јаглен, се усвојуваат вреќи со прашина и мерки против експлозија.

 

5. Собирач на мина прашина


Колекторот за прашина од рудникот се користи за справување со дробење на рудникот. Работната средина и атмосферската средина се сериозно загадени поради емисијата на прашина во процесот на пробивање, дупчење, минирање, испорака, дробење и така натаму. При дупчење на суви карпи без мерки за контрола на прашина, концентрацијата на прашина на работното лице може да достигне стотици или илјадници милиграми на метар. Кога нема мерки за спречување на прашина во подземна комора за дробење, концентрацијата на прашина може да достигне неколку илјади милиграми на метар. Колекторот за прашина од рудникот треба да биде соодветен за карактеристиките на рудникот. Потребно е да биде едноставна во структурата, мала и компактна големина, лесна за движење, отпорна на влага и издржлива. Кога сеопфатните мерки за контрола на прашина донесени во секоја работна постапка сè уште не ги исполнуваат условите, потребно е да се преземе лична заштита.

Колектор за прашина од рудник е еден вид собирач на прав за кружна обвивка со голем волумен на воздух, добар ефект на отстранување прашина, висока ефикасност за отстранување прашина, сигурна работа, практично одржување и мала површина на подот.
1. Отстранувачот на прашина е составен од горната кутија, средната кутија, бункерот за пепел, потпората, компонентата на вреќата за филтрирање, механизмот за чистење на пепелта назад, вентилот за истовар на пепелта, итн.
2. Систем за собирање и филтрирање на прашина: главно составен од вреќа за филтрирање, кафез со вреќички, компоненти од цветни плочи, бункер од пепел и систем на тангенцијален влез на воздух.
3. Систем за чистење и истовар на пепел: вентилатор за висок притисок, ротирачка цевка за обратна удар, мотор на редуктор.
4. Електричен систем за управување: систем за автоматска контрола.

Колекторот за минска прашина го усвојува режимот на влез на воздухот што тоне за да се избегне секундарното загадување на прашина и го усвојува принципот на поделба на гравитацијата за да се подобри ефектот на филтрирање. Колекторот за прашина од филтерот за касети има голема површина на филтрирање и мал однос на крпа за воздух, што во голема мера ја зачувува областа за дизајн. Колекторот за прашина има стандардизиран и модуларен дизајн. Опремата е лесна за проширување и лесна за инсталирање на лице место. Колекторот за прашина од филтерот за касети е дизајниран со висок притисок за миење на пулсот на воздухот. Ефектот за чистење на материјалот од филтерот е добар и работниот век на материјалот за филтер е продолжен. Колекторот за прашина од филтерот за касети има мала отпорност на загуба на притисок при работа и може да ја намали моќноста на вентилаторот за издувни гасови. Понатаму, може да ги намали трошоците за работа, да го скрати времето за размена на филтерот за кертриџ и не ви требаат никакви рачни алатки со материјал за филтрирање на формат материјал. Може да собере разни видови прашина од загадување со ситна големина на честички, кохезивност, влакна, хемија, електрификација и висока температура. Колекторот за прашина може да ја исчисти и испушти прашината автоматски.

Спречување прашина од дробење на мина: врз основа на херметички непропустлива опрема, комбинираните мерки за спречување на влажна прашина и механичко отстранување на прашина можат да бидат донесени за прашината генерирана од различна опрема за дробење. Опремата за прочистување на механичкото отстранување на прашина прифаќа собирач на прашина од типот вреќа или собирач на прашина од влажен тип. Треба да се избере колектор за влажна прашина за отстранување прашина на подземна комора за дробење. Кога не може да се испушти издувниот воздух на системот за отстранување прашина за да се врати воздушниот пат или земјата, но може да се испушти само локално, издувниот воздух треба да се третира со филтер.

Спречување на прашина од минска перфорација: се создава голема количина прашина за време на работата на апаратурата за дупчење на отворено. Може да се усвојат мерки како дупчење на мешави влажни карпи во воздухот и водата во дупката, сува прашина што се фаќа надвор од дупката и фаќање на влажна прашина. Заради високата почетна концентрација на прашина, потребно е двостепено прочистување на циклонот и филтерот за вреќи.

Отстранувачката прашина од рудникот е погодна за секаков вид на гас од прашина, со висококвалитетни филтерски материјали, како што се прашина, киселина, алкали, итн. Влезот за воздух со тркалезна обвивка и спирална линија може да поднесе висок притисок. Ефикасноста за отстранување на прашината на колекторот за минска прашина е висока, а додатоците како електромагнетниот вентил со долг век на траење од 3 милиони пати се усвоени за да се усоврши системот за самопрочистување и чистење прашина. Општо, може да се користи на собна температура под 120, а исто така може да обезбеди опрема со висока температура под 250. Опремата може да биде изработена од јаглероден челик или нерѓосувачки челик. Нашата компанија може да обезбеди посебен дизајн и едношалтерско инженерство за клучни зборови за посебни потреби на корисниците.

 

 

Топење метали - Опрема за отстранување прашина во индустријата за топење

Во топење метали, полиестерската филтерска кеса главно се користи за филтер за вреќа од челик, филтер за машина за синтерување на челик, филтер за гас од челична високи печки и филтер за постројка за челик.

1. Филтер за вреќи за челична згура

Колекторот за прашина од типот на вреќа од згура се состои од влез на воздух, воздушен канал, навалена плоча на преградата на воздушниот канал, вреќа за филтрирање и бункер за пепел, што се карактеризира со тоа што собирачот на прашина е исто така обезбеден со водилка и плоча превртена плоча во форма на V, водечката плоча е распоредена на средниот долен дел на воздушниот канал, превртената плоча во облик на V е распоредена на десниот долен дел на воздушниот канал, а долните краеви на водечката плоча и превртената Плочата во форма на буквата V е поврзана со бункерот за пепел, горниот крај на дефлекторот е поврзан со просторијата за кеси на колекторот за прашина. Кварцниот смаратен слој е обложен од едната страна на навалената плоча на здивот на воздушниот канал во директен контакт со димни гасови. Во споредба со претходната уметност, корисниот модел има предности на научна и едноставна структура и долг век на траење.

Група спротивни странични wallsидови на телото на кутијата за филтрирање од челична згура се соодветно обезбедени со влез на воздухот и излез на воздухот, излезот на воздухот е поврзан со влезот за извлекување на воздухот на вентилаторот, а вреќата за филтрирање е надолжно распоредена во кутијата тело; Телото на кутијата е поврзано сериски во истиот ред, а средниот дел од connectingидот за поврзување на соседното тело на кутијата е обезбеден со отвор за воздух; Големината на порите на вреќата за филтрирање во секоја кутија е различна. Големината на порите од страната на влезот на воздухот до страната на излезот на воздухот се намалува за возврат. Честичките во прашината од челична згура можат брзо да се одделат чекор по чекор, а ефикасноста на одвојување е висока.

Ефектот за отстранување прашина на филтерот за вреќи за челична згура е како што следува

Ефектот за отстранување на прашината на филтерот за вреќички во челична згура е поврзан со многу фактори, но главно зависи од материјалот на филтерот. Материјалот за филтрирање на филтерот за вреќи е крпа или филц изработен од синтетички влакна, влакна или стаклени влакна. Доколку е потребно, зашијте ја крпата или филц во цилиндар или рамна вреќа за филтрирање. Според природата на димни гасови, се избира филтер-материјал погоден за услови на примена.

Предности на филтерот за вреќи за челична згура

Општо, кога температурата на димниот гас е пониска од 120, материјалот од филтерот треба да има киселинска отпорност и издржливост; Во третманот на висока температура на димни гасови (<250 ℃) главно се користи графитирана ткаенина од стаклени влакна; Во некои посебни случаи, се избира материјал за филтрирање на јаглеродни влакна. Во случај на јаглен и железен камен, потребен е и третман против експлозија, така што филтерот од свила треба да се избере за вреќата за отстранување прашина.

 

2. Собирач на прав од машина за синтерување на железо и челик

Собирачот на прашина од машината за топење на железо и челик е идеална опрема за отстранување прашина за да се реши проблемот со прашина што содржи димни гасови на крајот од машината за синтерување. Според карактеристиките на големиот волумен на издувни гасови, високата температура на гасот и високата концентрација на прашина на крајот од машината за синтерување во фабриката за синтерување, при изборот на системот за собирање прашина за машината за синтерување, се анализира според различните услови на машината за синтерување, за да се постигнете подобар ефект на отстранување на прашина од филтерот за вреќи.

Карактеристики на изведбата на собирачот на прашина од машината за синтерување на железо и челик:
1. Горниот дел од торбата се користи за промена на торбата.
2. Совршен систем за контрола за да се обезбеди долгорочно работење на системот за отстранување прашина.
3. Компактен канал за влез и излез и уред за изедначување, мала отпорност на проток на воздух.
4. Кесата може да се смени без запирање на машината, а одржувањето не влијае на нормалното работење на опремата.
5. Примената на пулсно дување со запирање на воздухот во посебна комора може да го продолжи циклусот на чистење и да ја намали потрошувачката, што може да го удвои работниот век на филтер торбата и пулсниот вентил.
6. Телото на кутијата е дизајнирано со затегнатост на воздухот, добри перформанси на запечатување, а инспекциската врата е изработена од одличен материјал за запечатување. Процесот на производство користи керозин за да открие истекување, со мала стапка на истекување на воздухот.
7. Примената на технологијата за чистење со пулсно вбризгување има силен капацитет за чистење, висока ефикасност за отстранување прашина, мала концентрација на емисии, мал коефициент на истекување на воздухот, мала потрошувачка на енергија, мала потрошувачка на челик, мала површина на подот, стабилно и сигурно работење и добри економски придобивки. Погоден е за третман на димни гасови во електрична енергија, градежни материјали, металургија, хемиска индустрија и други индустрии.

Отстранувачот на прашина од машината за топење на железо и челик е широко користен во третманот на димни гасови на електрична енергија, градежни материјали, металургија, хемиска индустрија и други индустрии, особено за димни гасови со голема бура и висока температура. Ги комбинира карактеристиките на дување на комората и чистење на пулсот, ги надминува недостатоците на обичниот интензитет на дување на комората и општата адсорпција на прашина за чистење на пулсот, а издолжената вреќа за филтрирање за отстранување прашина му дава целосна игра на силниот ефект на чистење на компримиран воздух. Тоа е голема опрема за отстранување прашина со висока ефикасност за отстранување прашина, мала површина на подот, стабилно работење, сигурна изведба и практично одржување.

 

3. Колектор за прав од гас од високи печки

Собирач на прашина од гас и висок печка од железо и челик ја прифаќа технологијата за чистење на пулс со вбризгување на прашина со запирање на воздухот во различни простории, што ги надминува недостатоците на конвенционалниот собирач на пулсна прашина и собирачот на прашина со обратен дувач во различни простории. Има силна способност за чистење прашина, висока ефикасност за отстранување прашина, мала концентрација на емисии, мала стапка на истекување на воздухот, помала потрошувачка на енергија, помала потрошувачка на челик, помала површина на подот, стабилно и сигурно работење и добри економски придобивки. Погоден е за прочистување на гас од прашина и враќање на материјалот во металургија, градежни материјали, цемент, машини, хемиска индустрија, електрична енергија и лесна индустрија.

Суровиот гас (260 ℃) од главната цевка на суровиот гас влегува во долната кутија на филтерот за вреќи преку цевката за разгранување. По механичко раздвојување, гасот се филтрира нагоре низ платнената кеса, а ситната прашина е прикачена на надворешната површина на филтерската кеса. Чистиот гас се собира во горната кутија преку вреќата за филтрирање, а потоа влегува во шпоретот со топла експлозија преку цевката за гранки на чист гас и главната цевка. Кога ќе заврши времето на филтрирање, со зголемување на прашината на површината на вреќата за филтрирање, отпорноста на колекторот за прашина ќе се зголеми. Кога отпорноста се искачи до вредноста, системот за електрична контрола ќе испрати сигнал за чистење на пепел, вентилот за пневматска пеперутка и горниот топчест вентил на цевката за излезна гранка автоматски ќе се затворат, пулсниот вентил ќе се отвори, азотот од цилиндерот ќе биде се инјектира од устата на торбата преку цевката за инјектирање, а вреќата за филтрирање брзо ќе се прошири.

Правот на надворешната површина на вреќата за филтрирање се тресе и паѓа во конусниот бункер за пепел на долниот дел. На крајот од вбризгувањето на пулсниот вентил, колекторот за прашина продолжува да остане статичен, така што ситната прашина во цилиндерот има процес на статичко решавање. На крајот на овој процес, пневматскиот вентил на пеперугата на излезната гранка и горниот топчест вентил се отвораат, колекторот за прашина влегува во нормална состојба на филтрирање, а долниот топчест вентил се отвора преку фидер на работното коло Процесот на чистење на прашина од кутија, отворање и затворање на секој вентил во горенаведениот процес и тестот за концентрација на прашина во една кутија се контролирани од системот PLC, така што повторената работа може да го прочисти суровиот гас.

 

4. Колектор на прашина во постројка за железо и челик

Филтерската кеса изработена од порозна филтерска ткаенина се користи за одделување на честичките од прашина од протокот на димни гасови. Кога работите, димниот гас тече низ вреќата на филтерот однадвор кон внатре, а честичките од прашина се блокираат надвор од вреќата на филтерот.

Индустријата за железо и челик е голем загадувач на воздухот. Управувањето со отпадниот гас во индустријата за железо и челик го спроведува принципот на сеопфатно управување. Треба да се направат напори за намалување на потрошувачката на енергија и потрошувачката на суровина, што е еден од основните начини за зголемување на емисијата на отпаден гас; процесот, усвоениот процес и опремата треба да се иновираат за да се зголеми емисијата на отпаден гас од потрошувачката; треба да се донесат методи и опрема за управување со заштеда на енергија за зајакнување на управувањето и обновување на отпадниот гас; сеопфатна употреба треба енергично да се спроведува.

Во сегашната фаза, голем број на димни гасови ќе се испуштат од машината за синтерување на големи постројки за челик во Кина, која ќе содржи азот, сулфур диоксид, диоксин, прашина и други супстанции. Земајќи ја машината за синтерување од 280 квадратни метри како пример, содржината на прашина што се испушта во атмосферата е 150mg / Nm3. Според оваа пресметка, тоа ќе предизвика големо загадување на животната средина. Во моментов, Кина формулира детални барања и стандарди за зачувување на енергијата и намалување на емисиите, и дава предлози за заштита на животната средина Според сегашниот стандард на нашата земја, концентрацијата на прашина што се испушта во атмосферата е помала од 50mg / Nm3, а вреќата филтерот е важен дел за да се постигне ова барање.

Главна структура на собирачот на прашина во постројката за железо и челик:
1. Колекторот за прашина е поделен на 24 комори, распоредени во два реда, со главните влезни и излезни канали на воздухот во средината. Постојат прегради помеѓу силосите за да се реализира чистење на пепел надвор од мрежата.
2. Поставен е штит за ветер помеѓу влезот на воздухот на секоја корпа и вреќата на филтерот, а режимот на влез на воздухот е усвоен во кутијата.
3. Секоја канта е опремена со рачен вентил за пеперутка, а излезот е опремен со пневматски вентил за застанување на воздухот. Може да реализира оф-лајн чистење на пепел и одржување на единечна корпа и дистрибуција на волуменот на воздухот на секоја корпа под услов на нон-стоп.
4. 216 вреќи за филтри се поставени во секоја корпа за отпадоци, а големината на филтерската кеса е 120мм × 6000мм. Постојат 5184 силоси со вкупна површина на филтрација од 11716м2.
5. Делот за октагонална starвезда е усвоен за рамката на вреќата за филтер. Во споредба со кружниот дел, може да го подобри ефектот на чистење на пепел, да го намали абењето помеѓу вреќата на филтерот и рамката, да помогне во продолжување на работниот век на вреќата на филтерот и да го олесни извлекувањето и вметнувањето на рамката на вреќата на филтерот.
6. Материјалот на филтерската кеса е филц со игла од полиестер.
7. Во секоја корпа е поставен сет на уреди за инјектирање, а цевката за вбризгување и излезот на пулсниот вентил се вметнуваат за да се олесни расклопувањето.
8. Електромагнетниот пулсен вентил е dmf80 исправен преку брз пулсен вентил, а неговата излезна порта е структура на двојно изопачена жица.
9. Врвот на горното тело на кутијата е снабден со наклон на паѓање вода (20: 1) и корито што паѓа вода за да се спречи акумулација на вода на горниот капак.
11. Секоја канта е опремена со бункер за пепел, вибратор на wallид и шахта.
12. Долниот отвор на бункерот за пепел е обезбеден со рачен вентил за портата и вентил за празнење пепел од starвезден тип, првиот се користи за поправка на истоварувачот од типот starвезда.

 

Цемент - одговара на собирач на прашина од вреќа за филтрирање

1. Собирач на прав на станица за мешање на цемент

Отстранувачот на прашина од станицата за мешање на цемент е нов вид отстранувач на прашина од типот пулсна вреќа што воведува нова опрема и нова технологија и се подобрува со варење. Колекторот за прашина на станицата за мешање на цемент има предности на голем волумен на воздух, висока ефикасност на прочистување, мала површина на подот, мала абење на вреќата за филтрирање, долг век на траење, едноставна замена на вреќата за филтрирање и практично одржување. Пулсниот обратен обратен проток се користи за чистење на пепел. Електричната контрола усвојува контролер на низата, кој има сигурни перформанси и може широко да се користи за прочистување на димни гасови во индустријата за асфалт бетон. Во последниве години, опремата за отстранување прашина на постројката за мешање на асфалт е широко користена во различни провинции и градови во Кина, и е заменета со нив, што е популарно кај корисниците.

Собирачот на прашина на станицата за мешање на цемент прифаќа торба за прашина Номекс за да ја направи концентрацијата на прашина испуштена во атмосферата помала од 50mg / nm3, што одговара на барањата за заштита на животната средина. Школка за отстранување прашина во станицата за мешање асфалт е изолирана со камена волна, што може да спречи кондензација на вреќата за прав.

Принцип на работа на собирач на прашина во постројка за мешање на цемент:

Прашината што содржи гас влегува во филтерот на вреќата од влезот на воздухот, а потоа се филтрира низ надворешната површина на вреќата на филтерот. Прочистениот гас тече од внатрешноста на вреќата за филтрирање до горните комори и се испушта од излезот на воздухот преку цевката Чангвен. Кога ќе се достигне вредноста, пулсното дување го спроведува контролата на програмата редовно кога ќе се достигне прашината што се апсорбира на надворешната површина на вреќата на филтерот. Тоа е, воздухот под висок притисок се прска во цевката Чангвен, а прочистениот гас се враќа назад во вреќата за филтрирање за да се формира голема разлика во притисокот, а правот се чисти за да се постигне целта за чистење на прашината и отпорноста на целата опрема и систем се одржува стабилна, Правот од дувањето на грбот паѓа на дното на долната кутија и се испушта и рециклира од подвижниот транспортер.

Карактеристиките на колекторот за прашина во постројката за мешање на цемент се како што следува:

1. Отстранувачот на прашина од станицата за мешање на цемент прифаќа метод на чистење на пепел што пука назад, што е еден од најдобрите ефекти за чистење во Кина. Кутијата на опремата е разделена во 18 комори кои не се поврзани едни со други, и е поврзана со цевка Чангвен. Целта на чистењето на пепелта се постигнува со користење на контролиран пулс од програмата. Малата вентури цевка на врвот на цевката за прскање и вреќата за филтрирање е откажана во структурата. Структурата е едноставна, а работата и одржувањето се погодни.

2. Во споредба со другите собирачи на прашина во Кина, опремата за отстранување прашина во постројката за мешање на асфалт има карактеристики на голем волумен на воздух и мала отпорност на системот и има широк спектар на апликации (Прочистување и обновување на мешан гас со концентрација на прашина помала од 60g / m3 на собна температура и висока температура)

3. Работ на цветната плоча на горната средна кутија е притиснат во конусна дупка, што го прави во контакт со вреќата за филтрирање со мазна површина, и има добро својство на запечатување и го намалува абењето помеѓу работ на дупката и вреќата за филтер.

4. Собирачот на прашина на станицата за мешање на цемент е едноставен и разумен по структура и зафаќа мала површина и може да се инсталира во затворени простории и надвор. Според процесот на производство, волуменот на воздухот, корисникот може да избере модел или паралелна комбинација и да обезбеди отстранувач на прашина од јаглероден челик или нерѓосувачки челик, како што се бара.

 

2. Колектор на прав во фабрика за цемент

Според големината на порите на цементот, летачката пепел, каменот во прав, минералниот прав, хемискиот прав и другите прашкасти супстанции, елементот за филтрирање на индустриски колектор за прашина е дизајниран. Влијанието на големиот дијаметар и адхезијата врз големината на порите на елементот на филтерот може да ги исполни барањата за филтрирање на разни прашкасти супстанции. Не само што може да ги исполни барањата за испорака на воздух на најголемиот камион и испорака на воздух по распакувањето на готовите производи, туку и да обезбеди да нема негативен притисок во корпа за отпадоци кога се користат материјалите во прав. Има предности на мал волумен, компактна структура, површина за филтрирање од 24 м2, мал волумен, чистење на вибрации, користејќи германски филтерски материјал.

Отстранувачот на прашина од фабриката за цемент главно се користи за собирање на сите видови материјали во прав во силос.

Принцип на работа на собирач на прашина во фабрика за цемент:

Специјалниот собирач на прашина од цементни постројки го јонизира димниот гас со високонапонско електрично поле, а наполнетата прашина во протокот на воздухот е одделена од протокот на воздух со електричното поле. Негативно е направено од метални жици со различни форми на пресек, што се нарекува електрична енергија за празнење. Направен е од метални плочи со различни геометриски форми, што се нарекува собирач на прашина. На перформансите на фаќачот за прашина во фабриката за цемент влијаат три фактори: својство на прашина, структура на опрема и брзина на димни гасови.

Освојувачот на прашина од цементарница исто така ќе предизвика прекумерно празнење поради оштетување на вреќата за филтрирање. Собирачите на прашина во фабриката за цемент се повеќе од 10 простории за вреќи. Потребни се 5 ~ 30 минути за да се утврди локацијата на скршената кеса од откривањето на прекумерното празнење. Во моментов, работниот век на вреќата за филтрирање за отстранување прашина е повеќе од една година, а скршеното ќесе за филтрирање се случува само по една година. Ако се открие дека оштетената вреќа за филтрирање се наоѓа во просторијата за торби, сè додека просторијата за торби е затворена и заменета, другите простории за торби сепак можат да работат нормално. Општо земено, затворањето на комората за вреќи со 20% нема да влијае на производството на процесна опрема и ефикасноста за отстранување на прашината на објектите за отстранување прашина. Навременото откривање на оштетување на вреќата за филтрирање е клучот за намалување на прекумерните емисии, што може да се потпре само на навремен аларм на опрема за континуирано откривање на Интернет. Општо се верува дека ако филтерот за торба е расипан, тој може да се најде кога мал дел од филтерот за вреќа е оштетен, а другите вреќи за филтри исто така ќе играат улога. Прекумерната емисија е далеку помала од онаа на електростатскиот талог кога CO го надминува стандардот.

Предности на колекторот за прашина во фабриката за цемент

Опсегот на третман на гас е голем.

Може да реализира автоматска контрола на работата.

Дозволената работна температура е висока, како што е колекторот за прашина од колото shwb, дозволената работна температура е 250, а другите видови можат да достигнат 350 ~ 400 ℃ или висока.

Губењето на отпорноста е мала, генерално под колона вода од 20 mm. Во споредба со циклонот, вкупната потрошувачка на енергија е сè уште мала дури и со оглед на потрошувачката на енергија на единицата за напојување и механизмот за рапување.

 

3. Колектор за прав врз цементната корпа

Отстранувачот на прашина на врвот на цементната корпа е еден вид опрема за отстранување на прашина со структура за автоматско чистење на пепел. Овој вид отстранувач на прашина е широко користен во ситна, не влакнеста сува прашина во филтерот гас или опрема за отстранување прашина за враќање на сувиот прашок во протокот на процес во цемент, минерален прав, рударство, металургија, градежни материјали, машини, хемиска индустрија , преработка на жито и други индустриски и рударски претпријатија.

Принцип на работа на колектор за прашина на горниот дел од цементниот силос:

Филтерот за прашина на колекторот за прашина на врвот на корпа за отпадоци се изведува преку елементот на филтерот. Материјалот на филтерскиот елемент е стаклено влакно. Кога поминува прашината што содржи воздух, цврстата фаза може да се искористи за да се оддели од гасната фаза. Филтерскиот елемент од стаклени влакна е порозен материјал за филтрирање на прашина. Кога протокот на воздух поминува низ, честичките во протокот на воздух може да се апсорбираат на елементот на филтерот или да се смират поради вибрации и прочистениот воздух да се испушти, со цел да се закачи и потоне правот во елементот на филтерот, собирачот на прашина ќе се вибрираат последователно кога вентилаторот на секоја смена е запрен (на секои 2-4 часа), а собирачот на прашина ќе се вибрира околу 5 пати.

Главната конструкција на структурата на собирачот на прашина на горниот дел од цементниот силос е структурата на просторна рамка поставена од елемент на зракот. Затоа, сите видови на оптоварувања што треба да се испитаат може да се поедностават во еквивалентна заедничка сила што дејствува на јазолот на елементот на зракот. Бидејќи се одредува природата на елементот на зракот, секој зрак може да се третира како единица, а некои секундарни зраци може да се избришат, количината на пресметка на соодветната цврстина и оптоварување ќе се намали многу кога ќе се додаде на главниот зрак. Моделот на конечни елементи даден овде е прикажан на слика 10-. Но, се посочува дека режимот на поместување на зракот со конечни елементи е даден според формулата на прав зрак во механиката на материјалот. Под претпоставка на материјалната механика, внатрешната сила и поместувањето на двата краја на зракот се добиваат со анализа на конечни елементи. Во меѓувреме, неговата форма на деформација е половина бран, што очигледно не е доволно за анализа на не-случајно, што е затоа што ако зрак е единица, критичното оптоварување на не-нестабилноста на полу-бранот може да се даде само со анализа на конечни елементи на нејзината структура, што може да доведе до напредок на критичното оптоварување на конструкцијата и структурната анализа. Затоа, овој проблем се забележува при моделирање на главната структура на ESP. Решението е едноставно. Само некои елементи (генерално, еден зрак е поделен на повеќе од 3 елементи) се потребни за некои можни стабилни главни греди. Во анализата на не-случајно, потребно е да се избегне само да се дозволи нестабилност на половина бран на фиксната европска прачка за врски на двата краја, со што се зголемува веродостојноста на резултатите од пресметката.

 

4. Собирач на прав за фен

Отстранувачот на прашина за сушење е специјално дизајниран за Φ една точка пет × 12m 、 Φ една точка пет × 15m 、 Φ две точка две × 12m 、 Φ две точка четири new Новиот производ развиен со развој на отстранување на прашина од димни гасови на машината за сушење со Донесени се 16 милиони и други спецификации. Новата технологија на вертикално отстранување на прашина од вреќи со влакна во печката ја освои наградата за напредок на науката и технологијата од 1989 година, донесена за отстранувач на прашина за фен. Компјутерот контролира дување на грбот, тајминг, фиксен отпор за чистење на пепел и дисплеј за откривање температура на комората, така што отстранувачот на прашина од вреќички од стаклени влакна работи стабилно при отстранување прашина од димни гасови, Концентрацијата на празнење на излезот од оџакот е помала од наведениот стандард за празнење од 150mg / m3n (може да се гарантира дека е помалку од 100mg / m3n во пракса). Опремата може да се користи за менување торби во одделни простории без запирање. Едноставно и сигурно е да се работи. Се користи во печка од силициумско железо, индустриска електрична печка и ниска оперативна цена. Тоа е идеална опрема за отстранување прашина од димни гасови на домашни сушари.

Колектор за прашина на фен е собирач на прашина специјално користен за справување со издувните гасови на фен. Фенот се заснова на предниот тапан за шпорет на топол воздух во топол воздух за да се продолжи со сушење на тркалањето на материјалот. Бидејќи шпоретот со топол воздух пред фен го прифаќа методот на јаглен, произведениот издувен гас содржи голема количина SO2 и водена пареа, што е лесно за кондензација и произведува силна корозивност. Под услов на висока температура и збогатување на кислород, исто така е лесно да се генерира H2SO3 со силна корозивност. Затоа, третманот на фен со отпад е сериозен проблем што претставува сериозен проблем за производството. На горенаведените карактеристики на издувниот гас треба да се обрне внимание кога се работи со такви гасови. Со оглед на оваа работна состојба, нашата компанија изврши специјален третман на собирачот на прашина. Цветната плоча изработена од обична челична плоча 325 се заменува со нерѓосувачки челик. Филтерската кеса е избрана, третираната вреќа за филтрирање е флуорна, а скелетот е направен од силикон (или нерѓосувачки челик). Колекторот за прашина се третира со три слоја епоксиден полиестер антикорозивен слој. Надворешниот слој е изолиран со лесна карпеста волна со дебелина од 10 см и челична плоча во боја. По горенаведеното подобрување, колекторот за прашина може да ги исполни условите за работа на фен.

Оперативни карактеристики на отстранувачот на прашина на фен:

Филтерот за вреќи е стабилен, едноставен за одржување и сигурен во работењето. Може да ја отстрани прашината со честички од 0.1 микрон, а ефикасноста за отстранување на прашината може да достигне 99%. Филтерот за вреќи се користи за издувните гасови на фен без да се разгледа проблемот со надминување на концентрацијата на празнење. Фен за отстранување на прашина од торби за стаклени влакна против кондензација е идеална опрема за отстранување и прочистување на прашина во моментов.

Колекторот за прав на фен се контролира со микро компјутер, со дување назад во комората, чистење на прашина во регуларно време, и опремен со детекција и прикажување на температурата, над аларм за температура. Cw300-fca кесичка за филтрирање со стаклени влакна против кондензација е донесена за да спречи кондензација на вреќата за филтер и нема да ја изгори вреќата за филтер. Дијаметар 3 process Двостепениот процес на отстранување прашина се менува во lfef7 со 24м фен за згура 358 42621-hsy / h собирач на прашина против торба за кондензација, утврден од одделот за заштита на животната средина, има волумен на отпаден гас од 69620 стандардни кубни метри на час, прашина концентрација од 147 mg на стандарден кубен метар и концентрација на прашина од XNUMXmg на стандарден кубен метар на излезот, што ги исполнува стандардите за емисија.

Примена на средство за отстранување прашина од фен:

Под нормална состојба на чистење на пепел, преостанатиот слој на пепел останува стабилен, односно отпорот е во основа ист пред и по чистењето на пепелта, што го надминува феноменот на акумулација на отпор со зголемувањето на времето на работа. Овој вид на запирање на ветерот и удари од ударни вибрации е комбинација на оптимизација на методот за чистење на пепел, така што има висока јачина на ефект на чистење на пепел. Тежината на преостанатиот слој на пепел е 10-20 пати повеќе од онаа на просечното населување во еден период на филтрирање; Сепак, тежината на преостанатиот слој од пепел е помала од една третина од просечното таложење на циклусот на филтерот, и таа е само двојно поголема од онаа на рамната кеса од стаклени влакна.

Отстранувачот на прашина за сушење е погоден за прочистување на прашина што содржи гас и обновување на материјали од прашина во храна, фармацевтска храна, храна, металургија, градежни материјали, цемент, машини, хемиска индустрија, електрична и лесна индустрија.

 

 

 

Дрво-Опрема за отстранување прашина за индустрија за обработка на дрво

1. Централен систем за отстранување прашина од дрво

Принципот на системот за отстранување прашина од дрво е да се заштедат инвестиции колку што е можно повеќе. Поради високата концентрација на прашина произведена од опрема за обработка на дрво во процесот на обработка, најчесто користената технологија за отстранување на прашина од пулсна торба за отстранување прашина во Кина е усвоена за да се постигне целта за обновување на прашина и прочистување на отпадните гасови, така што сите индикатори за емисија се исполнуваат барањата за емисија.

Постојат два важни технички и економски индекси на системот за отстранување прашина од дрво: едниот е инвестициски трошок, другиот е трошок за работа. Првиот е за еднократна употреба, додека вториот е редовен, а неговиот кумулативен број може да биде неколку пати, па дури и десетици пати од првиот. Во трошоците за работа, процентот на потрошувачка на енергија и ранливите делови е голем. Затоа, разумниот дизајн е многу важен за да се намалат трошоците за работа. Во дизајнот на овој процес на отстранување на прашина, ние сме поиновативни од друга слична опрема во следните аспекти;

1. Во врска помеѓу излезот на воздух од колекторот за прашина и вентилаторот, дизајнираме мека врска за да ги елиминираме вибрациите предизвикани од работата со голема брзина на вентилаторот; Пригушувач е дизајниран на излезот од вентилаторот за да се намали бучавата предизвикана од работата со голема брзина на вентилаторот;

2. Со цел да го олесниме одржувањето и набудувањето на собирачот на прашина, дизајниравме врата за набудување (одржување) од плексиглас на долниот дел од бункерот за прашина на колекторот за прашина; Гасоводот на системот е поврзан со прирабница помеѓу 4-6 метри, а влезната врата е дизајнирана околу 5 метри; Удобно е да се набудува и чисти таложењето на прашина во гасоводот;

3. Според хидрофилните карактеристики на дрвната прашина, прашината лесно се агломерира под одредена содржина на влага и се заокружува во мост во бункер за прашина на собирачот на прашина, што доведува до блокирање на материјалот. Ние дизајниравме вибратор во бункер за прашина на собирачот на прашина за да помогне во чистењето прашина и да ги намалиме рачните помошни работи за чистење прашина;

4. Електричната контрола на системот за отстранување на прашина, системот за вентилација и отстранување на прашина имаат потреба од соодветен вентилатор и компресор за воздух, на погонот му треба трифазно напојување со четири жици, отстранување на прашина од колектор за прашина треба да биде опремен со пулсен контролер, контролорот на пулсот е инсталиран во близина на колектор за прашина, напојувањето на контролниот кабинет (кутија) го обезбедува градежната страна, кабелот се бара да се повлече до главниот куп прекинувач во контролниот кабинет, во исто време, ве молиме обезбедете јавна заземјување, погодно поврзување со земја.

5. Со оглед на карактеристиките на висока концентрација на дрвна прашина, го усвојуваме дизајнот на постепен канал за проток на воздух за да обезбедиме еднообразна распределба на протокот на воздух. Дистрибуцијата на воздухот е оптимизирана за да се избегне чистење со голема брзина и абразија на локалната област во собирачот на прашина, така што сите филтер кеси може рамномерно да се вбризгуваат и филтрираат со компримиран воздух, а целокупниот живот на филтер-торбата да се подобри.

 

 

2. Дрвен циклон

Циклонскиот колектор за прашина од дрво главно се состои од бункер за пепел, комора за филтри, комора за чист воздух, поддршка, вентил за подигнување, уред за чистење со вбризгување, итн. Кога работите, правливиот гас влегува во бункер за пепел преку воздушниот канал. Големи честички од прашина директно паѓаат во дното на бункерот за пепел, мали честички од прашина со протокот на воздухот свртени нагоре во комората за филтри и се блокирани во надворешната површина на филтер -торбата, прочистен гас во вреќата и преку устата на вреќата и комората за чист воздух во излезот за воздух, и испуштени од излезот на издувните гасови.

Структурата на циклонот за обработка на дрво е едноставна, компактна и потрошувачката на челик е ниска. Во споредба со тешката и лесна влакнеста прашина, како што се пилевина, струготини, прав од азбест, тутун и така натаму, има поголем капацитет за собирање.

Со цел да се исполнат с and построгите барања за заштита на трудот, заштита на животната средина и прецизност на обработка на производи, претпријатијата за обработка на дрво се справуваат со прашината што се создава во производствениот процес. Голем број микро прав и струготини генерирани во производствениот процес на индустријата за обработка на дрво не само што ќе се прилепат на површината на опремата и работното парче, ќе влијаат на квалитетот на обработката, ќе предизвикаат отпадоци од работното парче или чести дефекти на опремата, туку и ќе ја загадат работната средина, што ќе доведе до силикоза Затоа, вентилација на работилницата, навремено испуштање прашина и прочистување на воздухот од прашина, со цел да се одржат чисти опремата и површината на работното парче.

Принципот на дрвен циклонски колектор за прашина: колекторот за прав од циклонски обработки на дрво има карактеристики на нова структура, мали димензии, голем волумен на воздух, мала тежина и висока ефикасност на раздвојување, со ефикасност на раздвојување до 99.5% за протокот на воздух натоварен со прашина што содржи дрво блокови и други мешани остатоци, и мал отпор. Структурата на циклонот за обработка на дрво е едноставна, компактна и потрошувачката на челик е ниска. Во споредба со тешката и лесна влакнеста прашина, како што се пилевина, струготини, прав од азбест, тутун и така натаму, има поголем капацитет за собирање.

Технички карактеристики на колекторот за прашина од циклонски обработки на дрво:

1. Висока ефикасност за отстранување прашина. За гас со концентрација на течност со маса прашина помала од 10 ISO / m3, ефикасноста на отстранување на прашина може да достигне 99.99%, што може да се прилагоди на континуирана и висока концентрација на течност во прав (концентрацијата на течноста во влезната маса може да достигне 60 ISO / m3).

2. Претходно поставен внес на воздух со помал притисок за да се надмине секундарната прашина. Правилниот третман на супер прашина и прашина со мала густина, заедно со одлични перформанси на материјал за филтрирање, може да го направи собирачот на прашина стабилна работа; Во споредба со традиционалниот филтер за вреќи, потрошувачката на енергија е намалена за 30%, а опремата може да работи стабилно.

3. Филтер материјал нето површина хоризонтална plug-in структура, торба за хоризонтална промена, исполнуваат внатрешна инсталација на низок кат; Компактна структура, 30% помалку простор од традиционалните производи; Поради усвојување на сигурно чистење на пепел со прскање со пулс, брзината на филтрирање на ветерот на материјалот за филтрирање во иста средина на нанесување е повеќе од три пати поголема од онаа на методот на чистење со обратна дува со пепел, така што во голема мера ќе се намали површината на материјалот на филтерот и ќе се избегне ситуација на комплексна опрема, големи инвестиции и голема површина.

4. Клучните механички и електрични компоненти на опремата се увезени од Австралија. На пример, контролорот на пулсни инструменти и програми може да работи повеќе од милион пати за да обезбеди стабилна работа на системот за отстранување прашина; Отпорноста на собирачот на прашина е намалена за 20-30% во споредба со другите основни со користење на филтер материјал со добра воздушна пропустливост и третман против лепење и отпорен на влага. Под нормална употреба, работниот век на собирачот на прашина може да достигне повеќе од 3 години.

 

 

 

3. Собирач на прашина во работилница за обработка на дрво

Отстранувачот на прашина во работилницата за обработка на дрво има карактеристики на мал отпор, висока ефикасност за отстранување на прашина, голем волумен на воздух, стабилни перформанси, едноставна структура и ниска цена. Откако гасот од прашина ќе влезе од горниот влез на воздухот во бункерот за пепел, протокот на воздух се движи кон ветробранот, а брзината на проток се намалува. Некои големи честички прашина се одделуваат во бункер за пепел поради ефектот на силата на инерција. Правот што содржи гас влегува во средната кутија и се филтрира и прочистува со вреќата за филтри. Прашината е блокирана на надворешната површина на кесата за филтри. Прочистениот гас влегува во горната кутија преку устата на филтер -торбата и се испушта со излезот на воздухот.

Дизајнерскиот концепт на отстранувач на прашина во работилницата за обработка на дрво се заснова на принципот на заштеда на инвестиции колку што е можно повеќе. Поради високата концентрација на прашина произведена од опрема за обработка на дрво за време на обработката, технологијата за отстранување прашина од пулсна торба, која најчесто се користи во Кина, е усвоена за обновување на прашина и прочистување на отпадниот гас, така што сите индикатори за емисија ги исполнуваат барањата за емисија.

Отстранувачот на прашина во работилницата за обработка на дрво е погоден за сите видови опрема за машини за обработка на дрво, како што се планерот за четири страни, машина за брусење, машина за пилање, машина за сечење, мелница за прачки, итн. Едно отстранување на прашина од машина главно се користи за отстранување на прашина на единечни машини за обработка на дрво, што има карактеристики на флексибилност и погодност. Системското отстранување на прашина се користи при отстранување на прашина од производната линија на машини за обработка на дрво, која има карактеристики на економичност, практичност и естетика, што не влијае на производствената операција, но исто така го постигнува идеалниот ефект за отстранување на прашина. Филтерот за вреќи е собирач на прашина со висока ефикасност, а ефектот за отстранување на прашина може да достигне 99%. Погоден е за собирање прашина од честички од цврсто дрво, честички од вештачка плоча и влакна. Филтерот за пулсни кеси на кутијата за воздух користи метод на филтрација за да ги задржи честичките од прашина во прашина што содржат гас на ткаенина од ткаенина, така што ќе го прочистат гасот. Во споредба со општиот колектор за прашина, ефикасноста на отстранување на прашина може да биде повеќе од 99%, а честичките околу 1 микрон може да се отстранат. Собирачот на прашина има предности од едноставна структура, ниска инвестициска цена, едноставно работење, сигурна технологија за управување и одржување.

Со цел да се исполнат барањата за с and построга заштита на трудот, заштита на животната средина и прецизност на обработка на производи, претпријатијата за обработка на дрво се занимаваат со прашината произведена во производствениот процес. Голем број микро прашина и струготини генерирани во производствениот процес на индустријата за обработка на дрво не само што ќе се прилепат на површината на опремата и работното парче, ќе влијаат на квалитетот на обработката, ќе предизвикаат отпад од работното парче или чести дефекти на опремата, туку и ќе ја загадат работната средина, што ќе доведе до силикоза Затоа, вентилација на работилницата, навремено празнење на прашина и прочистување на воздухот од прашина, со цел да се одржат чисти опремата и површината на работното парче.

 

 

4. Филтер за вреќа за обработка на дрво

Колектор за прашина од вреќи за обработка на дрво го прифаќа начинот на собирање и третман на прашина, што може да ја прочисти и собере прашината генерирана од работата на машините за обработка на дрво. Поделено е во два вида: внатрешен тип на филтер и надворешен тип на филтер, обично според различни методи на филтрирање. Со цел да се избегне директно влијание на прашината врз торбата, колекторот за прашина од вреќа за дрво го оптимизира системот за влез на воздух, додава плоча за пречки, сплитер плоча и вител, го продолжува работниот век на торбата, што е по ваш избор.

Филтерот за вреќа за обработка на дрво е важен дел од: прашина од дрво без три уреди, систем за цевки, систем за вентилатори, систем за филтрирање. Во овие три системи, структурите и функциите на различни конфигурации се различни, но основните принципи се исти, исто како и луѓето што носат маски. Гасоводот е поврзан со машини за обработка на дрво и систем за филтрирање, а вентилаторот работи да генерира прашина со негативен притисок. Главните се конфигурацијата на вентилаторите и изведбата на филтер кеси. Конфигурацијата на вентилаторот се пресметува според бројот на машини во производствената работилница и распоредот на машините, што бара од персоналот да ја пресмета конфигурацијата, така што волуменот на воздухот на интерфејсот на филтерот на секоја машина може да достигне исто, а потоа прашината може ефикасно да се отстрани. Торбата за филтри за прашина треба да биде избрана според различна средина, а природата на прашина произведена во различни работилници за обработка на дрво е различна.

Принцип на работа на колектор за прашина од вреќа за обработка на дрво: колекторот за прашина од вреќа за дрво главно се состои од бункер за пепел, комора за филтри, комора за чист воздух, поддршка, вентил за кревање, уред за чистење со вбризгување, итн. Кога работите, правливиот гас влегува во бункер за пепел преку воздушен канал. Големи честички од прашина директно паѓаат во дното на бункерот за пепел, мали честички од прашина со протокот на воздухот свртени нагоре во комората за филтри и се блокирани во надворешната површина на филтер -торбата, прочистен гас во вреќата и преку устата на вреќата и комората за чист воздух во излезот за воздух, и испуштени од излезот на издувните гасови. Со континуирана филтрација, прашината на надворешната површина на филтер -торбата се зголемува, а отпорноста на опремата се зголемува. Кога отпорноста на опремата се искачи до максималната вредност, операцијата за чистење на пепел треба да се изврши за да се спречи акумулација на пепел на површината на филтер -торбата. Колекторот за прашина од дрво е составен од три дела: циклон, бункер за пепел и волут (или капаче за собирање воздух). Според бројот на цилиндри, постојат пет комбинации на едноцилиндрични, двоцилиндрични, трицилиндрични и шестцилиндрични. Секоја комбинација има два вида на форми за излез на воздух: тип I хоризонтален излез за воздух и тип II (горен излез за воздух). За комбинација со двојни цилиндри од типот I, постојат две комбинирани форми на централен влез за воздух и страничен влез и излез на воздухот, еден тип цилиндри и три цилиндри имаат само страничен излез, додека комбинацијата од четири цилиндри и шест цилиндри има само среден воздух влез и излез. За комбинација од тип II, може да се користи која било од горенаведените положби за влез на воздух тип I. Овој вид опрема за отстранување прашина има карактеристики на мал отпор, висока ефикасност за отстранување на прашина, голем капацитет за управување со воздух, стабилни перформанси, мала површина, едноставна структура, практична и ефтина, Погодна е за сите видови механичка обработка, металуршки градежни материјали , рударство прашина груба, средно прочистување.

Технички карактеристики на филтер за вреќа за обработка на дрво:

1. Претходно поставен внес на воздух со помал притисок за да се надмине секундарната прашина.

2. Висока ефикасност за отстранување на прашина.

3. Филтер материјал нето површина хоризонтална plug-in структура, торба за хоризонтална промена, исполнуваат внатрешна инсталација на низок кат; Компактна структура, 30% помалку простор од традиционалните производи; Поради усвојување на сигурно чистење на пепел со прскање со пулс, брзината на филтрирање на ветерот на материјалот за филтрирање во иста средина на нанесување е повеќе од три пати поголема од онаа на методот на чистење со обратна дува со пепел, така што во голема мера ќе се намали површината на материјалот на филтерот и ќе се избегне ситуација на комплексна опрема, големи инвестиции и голема површина.

Предности на филтерот за вреќи за обработка на дрво:

1. Бидејќи прашината за обработка на дрво е запалива и експлозивна, специјалниот филтер за вреќи за обработка на дрво произведен од нашата компанија има сигурен уред, уред за празнење на експлозија и силен пулсен анти-блокирачки уред за да се обезбеди долгорочна работа на опремата за филтрирање на вреќи.

2. Прашината од дрвените трици и струготини се транспортираат со централизиран режим на пневматско пренесување и не се појавува секундарен феномен на летање со прашина.

3. Опремата опфаќа мала површина и има прекрасен распоред.

4. Заштеда на енергија и заштита на животната средина, мала потрошувачка на енергија.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Контакт форма